CACIB MARIBOR, 21. 4. 2018

Foto: JIN DESIGN

 

BIS

 

  1. Dachshund Standard - rauhhaar: LUX DEL PALATINO OCEAN DEEP: SALETTI ANNALUCE, ITALY

  2. Welsh Corgi Pembroke: DRAGONJOY DREAM OF THE STARS: CEREDI CHIARA, ITALY

  3. Caniche nain - noir: JENUIN DE ANGELO: RISDAN DANIELA, SLOVENIA

 

FCI 1

 

 

  1. Welsh Corgi Pembroke: DRAGONJOY DREAM OF THE STARS: CEREDI CHIARA, ITALY

  2. Berger Blanc Suisse: BIS BEYLA LORD OF NORTH: BEGOVIĆ DINA, SLOVENIA

  3. Chien de Berger des Pyrénées a poil long: ISMA DE LA VIEILLE CHAPELLE: THALLER SILKE, AUSTRIA

FCI 2

  1. Deutsche Dogge - schwarz: W-ANGELINE OF IMPERIAL GRACE: CAVAZZA SUSANNA, ITALY

  2. Zwergschnauzer - schwarz: LITTLE BLACK PRIDE FRENETTIC BOY-N: CARRARO TIZIANO, ITALY

  3. Leonberger: JANGO PAQUIDIS VOM EICHBÜEL: IHLE NATHALIE & MARTIN, GERMANY 

FCI 3

 

  1. Fox Terrier - Wire: STELLA Z KULIARU: KUBALA & SCHONEBERG JAROSLAV & F. W., SLOVAKIA

  2. American Staffordshire Terrier: SHINING STAR`S HEART`S HUNTER: FANTINEL MARCO, ITALY

  3. Scottish Terrier: SIR DARNLEY`S YEOMAN YARD: KAISER PETER, GERMANY

FCI 4

 

  1. Dachshund Standard - rauhhaar: LUX DEL PALATINO OCEAN DEEP: SALETTI ANNALUCE, ITALY

  2. Zwerg-Dachshund - langhaar: LUNA CAPRESE ROXETTE: BARANYAI RITA, HUNGARY

  3. Kaninchen-Dachshund - kurzhaar: ALLEGRA DELL`ANTICA TORRE: MAFFEI GLORIA, ITALY

FCI 5

 

  1. Samoiedskaia Sabaka: SMILING SNOWBALL LUMINOUS CALYPSO: BANDUR MARTA, SLOVENIA

  2. Basenji: AKELA AKINS: SERGEEVA YULIA, RUSSIAN FEDERATION

  3. Shiba: HIME I GIARDINI DI MEIJI: CORRADINI ALESSIA, ITALY

FCI 6

 

  1. Black and Tan Coonhound: NECKU NERONE DEL GAGNO: VEDELAGO MARINO, ITALY

  2. Dalmatinac: DALMINO AEROSMITH ARWEN: HALPER DRAŽIĆ & DRAŽIĆ ŽELJKA & MIHAEL, CROATIA

  3. Beagle: ALOTORIUSOLD GLORY DYNAMIC FACE: MAURER MICHAELA, GERMANY

FCI 7

 

 

  1. English Pointer: WEIMPOINT NO STRINGS ATTACHED: PILATUŠ KRISTINA, CROATIA

  2. Bracco Italiano: GRETA DEI COLLI ORIENTALI: KOTZAUREK DORIS, ITALY

  3. Weimaraner - kurzhaarig: ROYAL WEIM LIKE A ROLLING STONE: RAIMONDI COMINESI DARIO, ITALY

FCI 8

 

  1. Welsh Springer Spaniel: NORTHERNSTAR THE RED DRAGON: TIANI MICHELE, ITALY

  2. Clumber Spaniel: BIG BOOM`S JOKER DONKEY: LEVAI LANA, CROATIA

  3. Flat Coated Retriever: ALMANZA SWEET HOME ALABAMA: BAUMGARTNER & WEHRLI GABRIELE & ANGIE, AUSTRIA

FCI 9

 

  1. Caniche nain - noir: JENUIN DE ANGELO: RISDAN DANIELA, SLOVENIA

  2. Lhasa Apso: AMESEN ALL ABOUT ME: PAOLANTIONI & MIELE STEFANO & LUISA, ITALY

  3. Epagneul nain continental - Papillon: LIRIEL VOM SCHWABENHOF: WEBER YVONNE, GERMANY

FCI 10

 

  1. Saluki: OMAN SAID TER DOLEN: TERNEST ARLETTE, BELGIUM

  2. Greyhound: SOBERS APPIUS KARKATI: MARSCHALL CIVETTINI ALEX, ITALY

  3. Azawakh: EIDI N`AMANAR HADIYA: LUKESOVA VACLAVA, CZECH REPUBLIC

 

Junior Handling – 1. starostna skupina

 

  1. Demi Matak

  2. Koller Jakub

  3. Lina Justinek

  4. Rene Kolednik

 

 

Junior Handling – 2. starostna skupina

  1. Ana Gajzer

  2. Veronika Dobrovoljska

  3. Matjaž Korošec

  4. Zarja Mori

  5. Petja Klojčnik

Junior Handilng – skupno

 

  1. Demi Matak

  2. Ana Gajzer

 

Razred mladičev - Minor Puppy

 

  1. American Akita: FAME&FORTUNE DE GABRITHO: THOMA GABRIELE, AUSTRIA
  2. Welsh Terrier: MATRANENSIS R2D2: ANNUS PETER, HUNGARY
  3. Pug: PARADIZ RONADO VALENTINO IL VINCITORE: REVYAKINA IRINA, ITALY

 

Razred najmlajših - Puppy Class

 

  1. Whippet: CASARGO GIULIETTA AMBROSIO: NORBIATO SILVIA, ITALY
  2. Jack Russell Terrier: GRANLASCO MARILYN: MARINELLI ANNALISA, ITALY
  3. Riesenschnauzer - schwarz: PLATON DI DOMENICO DANICA: DANIKAS KYRIAKOS, GREECE

 

Razred mladih - Junior Class

 

  1. Beagle: ANVI HIGH LINE KING JAMES: MAURER MICHAELA, GERMANY
  2. Flat Coated Retriever: ROYAL SILK OSCAR WILDE: MURRI SIMONETTA, ITALY
  3. Caniche nain - noir: RISDAN`S TAKE A CHANCE ON ME: RISDAN DANIELA, SLOVENIA

 

Razred veteranov - Veteran Class

 

  1. Flat Coated Retriever: ALMANZA SWEET HOME ALABAMA: BAUMGARTNER & WEHRLI GABRIELE & ANGIE, AUSTRIA
  2. Australian Shepherd: ANYCOLORYOYLIKE: PLACA ENRICO, ITALY
  3. Chihuahua - pelo largo: ESTON K?I??ALOVE OKO: HANAKOVA ZUZANA, CZECH REPUBLIC

 

Pari - Couple Class

 

  1. Irish Red Setter: RYBANKOVA NATALIA, RUSSIAN FEDERATION
  2. Basenji: SERGEEVA YULIA, RUSSIAN FEDERATION
  3. Pug: CHIESA FOLBRECHT SABINA, AUSTRIA

 

Vzrejne skupine - Breeder's Group

 

  1. Kraški ovčar: KISELJAK FRANC, SLOVENIA

 

 

Najlepši kraški ovčar